ACHIEVEMENTS

Mar Baselios College of Engineering and Technology
Id
Event
Position
Students
1
State Level Winner of NASA Space App Challenge
All India NASA SpaceApp Challenge
Jobby Johnson (S7 EE2), Jerin Sam (S7 EE2), Vighnesh muraly (S5 CS1), Rahul B George (S7 CS2)
2
Idea Presentation at Aagneya, Barton Hill
First Prize
Nithin Raju
3
D3code by UST Global
National Top 20
Rahul Sunil(S3CS), Joveal K Johnson(S3CS), Kesia Mary Joies(S3CS), Alen S(S3 CS)
4
E-yantra Robotics, IIT Bombay
Second Prize
Bharat T U(S5CS), Gautham Rajesh(S5CS), Abhijeet C(S5CS), Joyal T(S6EE)
5
Kerala Social Impact Challenge 2019 organised by National Service Scheme Cell of APJAKTU
1st Runner up
Nithin Raju(S8 ME), Nigel Thomas( S8 ME), Rohith Paul (S8 ME), Jeevan Jagesh(S8 ME)
6
EDEN 2.0 National Level Hackathon - Marian Engineering College
First Prize
Rahul N(S7CS), Vignesh Muraly(S5CS), Rajat Jose(S5CS)
7
India Region ASCE student conference 2019
India Region ASCE student conference 2019
Sreekesh, Rohit S & Akshay A R
8
Special Appreciation prize
Smart India Hackathon 2019 at IIT Kharagpur
Devi V S (S8 CS) Ajay Mohan (S8 CS) Sreyas M Nair (S8 CS) Reshma Mariyam Biju (S8 CS) Amal Dev A S (S8 CS) Nived Priyadarshan (S6 CS)
9
Best Engineer Award
Aagneya'19 of Govt. Engg College Barton hill (GECB)
R. Ananth Krishnan
10
iDEX (Innovations for Defence Excellence) winner
Defence India Startup Challenge 3 organized by the Ministry of Defence, Govt. of India held at Lucknow, Uttar Pradesh
Ani Sam Varghese, Joji John Varghese & Nibin Peter
11
Innovation presentation(Blue Priot)
First Prize
Nithin Raju
12
Reboot Kerala Hackathon 2020
First Runner up
Vishnu M Nair (S6 EE2) Abinshah Ameer (S6 EE2) Amaze Anna Toms (S6 EE2) Nanditha Sai Prasanth (S6 EE2) Geoji George (S6 EE2) Vaishnavi (S6 EE1)
13
In top 12 teams and won a cash prize of Rs. 40,000/-
Cisco ThingQubator programme.
Abhijeet C - S7 CS1 Bharath TU - S7 CS1 Rahul Sunil - S5 CS1 Kesia Mary Joies - S5 CS1 Neha Sabu - S5 EC2
14
The Economic Times Campus Star 2020
The Economic Times Campus Star 2020
Sherin Jerry Titus
15
Just Note App
nan
Sreenath T. M.
16
Winner of The Innovation Challenge
Ideathon at SCT
Yedhukrishna S., Rojin Chacko
17
102 Best Innovative Ideas for Young Innovators Program (YIP) 2019-2022
Rehabilitation and Mobility in One
Nigel Thomas, Nithin Raju, Jeevan Jagesh, Rohit Paul
18
Tata Social Enterprise Challenge (2nd runnerup)
Social Innovation
Fariq Noushad
19
Project Expo at Edventure, CET
First Prize
Nithin Raju
20
World Green Building Council endorsed Award
World Green Building Council endorsed Award
Abey Boban Chacko
21
Sustainable Startup category
Startup Yatra
Amal Jith, Ganesh, Sumesh & Aravind
22
Technology Startup category
Startup Yatra
Ani Sam Varghese
23
Project Expo organised by CESA as part of Uthbhav-19
Second prize
Nithin Raju
24
Social Sector Startup category
Startup Yatra
Akhila B Chandran & Nowrin N R
25
Startup Yatra
Hero of Bootcamp
Devi V S & Reshma
26
DRAW CAD held as a part of DHRISHTI, CET Trivandrum
Second prize
J Sivasankar
27
De Novo at Hestia, TKM
nan
Nithin Raju
28
Presentation in 5 mins and III prize in Paper presentation for Cogniz ’19, fest of Bishop Jerome Institute of Engg. and Technology
First Prize
Joseph John Panicker
29
IET Present Around. The World (PATW) Competition College Heats
Second prize
Jobby Johnson
30
Recognized as Intel Software Innovator
nan
Aravind Venugopal
31
Ideathon conducted as part of CODSEC, Kerala Police Cyberdome
Third Prize
Ani Sam Varghese
32
Special Appreciation
International Space Apps Challenge
Ani Sam Varghese
33
Line Follower at Adharva
First Prize
Vishnu P Kumar
34
Junkyard Wars at Adharva
First Prize
Vishnu P Kumar
35
Project Expo at NEXUZ, International Conference
First Prize
Vishnu P Kumar
36
Best Student Member of ISTE Students' Chapter
Best Student Member of ISTE Students' Chapter
Gouri A V